De langste actiedag ter wereld

Op 17 en 18 november vindt 'de langste actiedag ter wereld' plaats, een Zoom-marathon van 25 uur, georganiseerd door Law Students for Climate Accountability (LSCA), met hulp van Fossil Free Lawyers. Het doel: het vergroten van bewustzijn over de klimaatcrisis.

Delen:

beeld: Depositphotos

De Global Day of Action for Climate Justice (GDA) is een jaarlijks wereldwijd initiatief van de Baroness Hale Legal Clinic van de York Law School, dat juridische klinieken met elkaar in contact brengt om het bewustzijn over de klimaatcrisis te vergroten. De 25 uur durende Zoom-marathon wordt georganiseerd door LSCA, een internationale ngo die rechtenstudenten mobiliseert om, in solidariteit met de meest kwetsbare gemeenschappen, de juridische sector te bewegen om de klimaatverandering niet langer te verergeren, maar een rechtvaardige transitie op zinvolle wijze te ondersteunen.

“Rechtenstudenten over de hele wereld vragen zich af wat zij als studenten en als toekomstige juristen moeten doen aan klimaatverandering”, licht Stephen Levett, directeur van de Baroness Hale Legal Clinic aan de York Law School en oprichter GDA, toe. “Verbazingwekkend genoeg wordt in veel gevallen in hun rechtenstudie weinig of geen aandacht besteed aan de klimaatcrisis. Beroepsorganisaties, die vaak het curriculum van rechtenstudies bepalen, lijken het gewoon niet belangrijk te vinden. GDA7 (Global Day of Action for Climate Justice aflevering 7; red.) biedt rechtenstudenten wereldwijd op een heel bescheiden manier een platform om samen te komen en te praten over klimaatkwesties en de rol van het recht als facilitator van de groeiende chaos.”

“Juristen van over de hele wereld komen in actie om de rol van het recht en van juridische beroepen bij het vormgeven van een rechtvaardige transitie te onderzoeken. Op 17 en 18 november 2025, gelijktijdig met COP30 in Brazilië, zal Law Students for Climate Accountability (LSCA) samenwerken met de Baroness Hale Legal Clinic van York University om het initiatief Global Day of Action for Climate Justice (GDA) uit te breiden van law clincs naar het bredere juridische veld door “de langste actiedag ter wereld” te organiseren”, vertelt de organisatie van de marathon. De 25 uur durende Zoom-sessie rond de wereld begint in Zuid-Afrika en eindigt in Nederland, met een fysiek evenement.

CO2-reductie en een rechtvaardige transitie

“Universiteiten, law clinics en juridische organisaties uit Afrika, Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Australië en Zuid- en Oost-Azië zullen als gastheer fungeren voor verschillende uren van het evenement en presentaties geven over onderwerpen die verband houden met het GDA-thema van dit jaar: ‘CO2-reductie en een rechtvaardige transitie’. De kern van het evenement van LSCA is een brievenactie waarin de International Bar Association, de American Bar Association (Verenigde Staten) en de Solicitors Regulation Authority (Verenigd Koninkrijk) worden opgeroepen om duidelijkheid te verschaffen over de plichten van advocaten, niet alleen ten opzichte van hun cliënten, maar ook ten opzichte van de maatschappij, de rechtbanken en de rechtsstaat in de context van de klimaatcrisis. De campagne weerspiegelt het groeiende besef dat de ethische verplichtingen van juristen moeten evolueren om in te spelen op de realiteit van onze planeet.”

“Verschillende organisaties over de hele wereld die zich inzetten om de juridische beroepen in de richting van klimaatrechtvaardigheid te bewegen, zullen aan deze inspanning deelnemen. Zo doen vertegenwoordigers mee van Fossil Free Lawyers, een Nederlands initiatief dat onlangs meer dan 100 ondertekenaars verzamelde onder advocaten en andere juristen die toezeggen om niet meer te werken voor fossiele belangen. Ook Lawyers Are Responsible (LAR), een Britse NGO die een vergelijkbare gewetensverklaring voor advocaten en juristen heeft opgesteld met meer dan 200 ondertekenaars, helpt mee bij de organisatie van de GDA.”

“De Zoom-marathon zal afgesloten worden in Amsterdam met een fysiek evenement, in samenwerking met de Climate Change and Sustainability Law Clinic van de Vrije Universiteit. Daar vindt op dinsdag 18 november van 15 tot 16 uur een bijeenkomst plaats met als onderwerp ‘Klimaatrechtvaardigheid in de rechtszaal en daarbuiten – onmisbaar voor een eerlijke transitie’. Sprekers zijn mensenrechtenjurist Fadjar Schouten-Korwa, universitair docent Jason Rudall (Leiden Universiteit) en universitair docent Clemens Kaupa (Vrije Universiteit Amsterdam). Aanmelden voor dit evenement kan via deze link.

De Zoom-link voor alle 25 uren is te ontvangen via deze pagina.

 

 

Delen:

Het belangrijkste nieuws wekelijks in uw inbox?

Abonneer u op de Mr. nieuwsbrief: elke dinsdag rond de lunch een update van het nieuws van de afgelopen week, de laatste loopbaanwijzigingen en de recentste vacatures. Meld u direct aan en ontvang elke dinsdag de Mr. nieuwsbrief.

Scroll naar boven