Notariaat pleit voor vereenvoudiging van het erfprocesrecht

De Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie pleit voor vereenvoudiging van het erfprocesrecht. Eén erfrechter, één procedure en één loket maken erfrechtzaken duidelijker en efficiënter.

Delen:

KNB pleit voor vereenvoudiging erfprocesrecht - Mr. Online
foto: Depositphotos

De KNB heeft een brief met deze strekking naar staatssecretaris Rutte (Justitie en Veiligheid) gestuurd.

Knelpunten

Aanleiding voor het pleidooi is het artikel ‘Erfrecht en de toegang tot het recht: knelpunten in het erfprocesrecht’ van drie rechters in het WPNR. Zij signaleren daarin een aantal knelpunten en dragen mogelijke oplossingen aan. De KNB onderschrijft hun analyse en vraagt er, net als de Vereniging Erfrecht Advocaten Nederland (VEAN) onlangs ook deed, aandacht voor bij het ministerie.

Vertraging en onbegrip

Notarissen worstelen in toenemende mate met een erfprocesrecht dat onduidelijk en versnipperd is. Volgens de KNB leidt dat tot vertraging, extra kosten en vaak tot onbegrip bij betrokkenen.
In het huidige stelsel moeten procedures in een erfrechtelijk geschil vaak bij verschillende instanties worden gestart. Per procedure gelden andere procesregels. Dat belemmert de effectieve toegang tot de rechter, en is – zo schrijft de KNB − des te schrijnender nu mensen juist in een periode van verlies en emotionele kwetsbaarheid met erfrechtzaken te maken krijgen. Vereenvoudiging door de introductie van één erfrechter, één procedure en één loket is niet alleen juridisch goed verdedigbaar, maar ook noodzakelijk, aldus de KNB.

Kantonrechter

Door te kiezen voor één gespecialiseerd loket, namelijk de kantonrechter, worden bevoegdheidsvragen voorkomen. Die doen zich nu regelmatig voor, bijvoorbeeld over de vraag of de kantonrechter bevoegd is de verdeling vast te stellen in boedels over de 25.000 euro. Het gerechtshof Den Haag oordeelde een aantal jaar geleden dat de kantonrechter niet bevoegd was, terwijl sommige andere kantonrechters zich juist wel bevoegd achten.

Toegang tot het recht

De voorgestelde vereenvoudiging draagt volgens de KNB bij aan een betere toegang tot het recht, voor rechtszoekenden als voor beroepsbeoefenaars. De beroepsorganisatie hoopt dan ook dat het signaal vanuit de verschillende beroepsgroepen het ministerie tot actie aanzet, en tot wetsaanpassing zal leiden.

 

Wilt u vanaf nu elke week een samenvatting van al het nieuws van Mr. in uw mailbox? Klik hier

Delen:

Het belangrijkste nieuws wekelijks in uw inbox?

Abonneer u op de Mr. nieuwsbrief: elke dinsdag rond de lunch een update van het nieuws van de afgelopen week, de laatste loopbaanwijzigingen en de recentste vacatures. Meld u direct aan en ontvang elke dinsdag de Mr. nieuwsbrief.

Scroll naar boven