De instellingen Arkin (Amsterdam), Tactus, Dimence en Mediant (allen Overijssel) doen mee aan de pilot, zo laat de Rechtspraak weten. Toegang tot het digitale zaakdossier in ingeregeld via eHerkenning. In dat dossier kunnen de instellingen in het kader van lopende zorgzaken vervolgens digitaal stukken aanleveren en inzien.
Digitale Toegang
De nieuwe pilot maakt deel uit van het overkoepelende project ‘Digitale Toegang van de Rechtspraak’. Binnen dat project moet het voor steeds meer partijen mogelijk worden om in een groeiend aantal typen zaken op digitale wijze te communiceren met de gerechten.
Afgelopen juli werd het in het kader van dit digitaliseringsproject voor advocaten en gemachtigden al mogelijk om digitaal te communiceren met het gerecht bij digitale zaken. Sinds april kan er bovendien in civiele jeugdrechtzaken en in gezag- en omgangszaken bij de rechtbanken Amsterdam, Limburg, Midden-Nederland en Oost-Brabant, en sinds 6 mei in alle familie- en jeugdrechtzaken bij de rechtbank Gelderland, digitaal worden geprocedeerd.
Verplicht
De Rechtspraak geeft aan dat hoewel het nu nog om een pilot gaat, digitaal communiceren “op enig moment verplicht” zal worden. Wanneer dat is, is op dit moment nog niet duidelijk.
In 2020 stelde de Rechtspraak zichzelf nog de doelstelling om in 2024 alle civielrechtelijke en bestuursrechtelijke zaken digitaal uit te voeren. Hoewel dat niet is gelukt, wordt er wel in steeds meer soorten zaken digitaal geprocedeerd en gecommuniceerd. De toegang voor GGZ-instellingen tot digitale zaakdossiers is daarin een nieuwe stap.