Maud Maxwell over haar stap van kandidaat-notaris naar juf

Mr. van de week is Maud Maxwell. Zij was ruim vijf jaar kandidaat-notaris in de Real Estate & Transactionspraktijk van Houthoff. Onlangs kondigde ze op LinkedIn aan dat ze overstapt naar het onderwijs en binnenkort begint met het zij-instroomtraject van de pabo. Daarnaast gaat ze lesgeven aan groep 3 van een Amsterdamse school.

Delen:

Met ‘JAAA! Ik word juf!’ en een blije foto in een klaslokaal kondigde u uw overstap aan. Heeft u lang over deze switch gedacht?
“Vanaf jongs af aan wil ik al juf worden. Uiteindelijk ben ik rechten gaan studeren omdat het notariaat ook mijn interesse had gewekt en ik verschillende opties open wilde houden. Nadat ik afgestudeerd was, heb ik opnieuw getwijfeld of ik de pabo wilde doen. Ik heb toen besloten om eerst te gaan werken in het vakgebied waarvoor ik gestudeerd had. Aangezien het me na al die jaren nog niet had losgelaten, heb ik nu besloten toch de overstap te maken. Het was dus iets wat dus al heel lang in mijn hoofd zat en waar ik heel veel over nagedacht heb.”

Het lijkt ons nogal een overgang: van een zakelijke werkomgeving naar een basisschool. Wat maakt dat u liever een klas vol kinderen leert lezen en rekenen dan dat u zich op kantoor over juridische kwesties buigt en aan aktes werkt? 
“Het is inderdaad een hele overgang. Ik vind het werken met kinderen leuk omdat ze heel eerlijk zijn. Er is geen kantoorpolitiek en dubbele agenda’s bestaan niet, kinderen zijn heel puur. Het aanleren van basisvaardigheden zoals lezen, schrijven en rekenen vind ik heel belangrijk omdat kinderen hier de rest van hun leven op voortbouwen. Het geeft mij meer voldoening om een klas vol kinderen iets te leren dan dat ik mij over een juridische kwestie met weinig maatschappelijke impact buig (let wel: er zijn natuurlijk ook genoeg juridische zaken met een groot maatschappelijk belang). Juridisch werk is zeker belangrijk en ook echt wel leuk, maar deels ook papier-schuiverij. Als juf kun je een voorbeeld en inspiratiebron zijn, hiervoor kun je veel waardering (in woorden) terugkrijgen van de kinderen. Op zo’n moment is mijn dag gemaakt!”

Ziet u overeenkomsten tussen het onderwijs en het notariaat, of zijn het totaal verschillende werelden?
Er zijn zeker overeenkomsten tussen het onderwijs en het notariaat. Als (kandidaat-)notaris moet je voldoen aan je ‘zorgplicht’, dit houdt in dat je ervan overtuigd moet zijn dat partijen begrijpen wat zij ondertekenen en wat daarvan de gevolgen zijn. In sommige gevallen moet je dus veel uitleggen en juridische taal vertalen naar begrijpelijk Nederlands. Dit is in de klas niet anders. Je moet zorgen dat je iets goed uitlegt en dat de stof begrepen wordt, voordat je doorgaat naar een volgende les.”

Hoe wordt er door uw collegas op uw vertrek gereageerd? 
“Veel collega’s wisten dat ik ooit in mijn leven juf wilde worden, dus nu ik deze keuze echt heb gemaakt, zijn de reacties heel positief! Ik vond het zelf wel heel spannend om aan te kondigen, maar ik merk dat mensen er veel bewondering voor hebben.”

Vindt u het achteraf jammer dat u rechten bent gaan studeren en niet meteen naar de pabo bent gegaan?
“Nee, helemaal niet. Het pad dat ik heb gekozen heeft mij ook veel gebracht. Ik heb heel veel geleerd tijdens mijn rechtenstudie en in mijn werk als kandidaat-notaris. Daarnaast heb ik zoveel leuke mensen leren kennen, dat had ik nooit willen missen. Ik sluit ook niet uit dat ik een dag in de week in het notariaat zou willen blijven werken.”

Neemt u dingen uit de juridische wereld mee die van pas komen in het onderwijs?
“Zeker! In de juridische wereld draait het grotendeels om structuur, duidelijk communiceren en afspraken maken. In groep 3 eigenlijk ook, alleen heet een contract hier een klassenafspraak en wordt deze eerder bekrachtigd met een tekening dan een handtekening.”

Wie of wat is uw bron van inspiratie? 
“Ik word mijn hele leven al enthousiast van kinderen. Dit werd extra bevestigd na mijn middelbareschooltijd, toen gaf ik skiles aan kindergroepen. Daar werd ik geïnspireerd door de onbevangenheid, nieuwsgierigheid en het enthousiasme van jonge kinderen. Ik merkte dat het me veel voldoening gaf om kinderen iets te leren en de vooruitgang te zien.”

Welke jurist verdient wat u betreft een compliment?
“Mijn moeder, omdat ze mij heeft laten zien hoe veelzijdig en leuk het notariaat kan zijn, maar ik zou nog liever een compliment willen geven aan alle juffen en meesters in Nederland.”

Welk boek las u het laatst?
“Dit is waarschijnlijk niet het wenselijke en intellectuele antwoord, maar ik lees momenteel het boek De halve stad bestaat uit mannen die me hebben gedumpt, en ik vind het geweldig! Het geeft een kijkje in de date-ervaringen van een vrouw van begin dertig in Zweden. Ik vind dat zij de lezer meeneemt door de manier waarop zij haar gedachten en ervaringen omschrijft.”

Met welke beroemdheid zou u een gevangeniscel willen delen? 
“Met Donald Trump, dan zit hij tenminste achter slot en grendel. Daarnaast zou ik het als een uitdaging zien om te proberen hem iets te leren.”

Als u het voor het zeggen had, dan…? 
“Zou ik zorgen dat er meer geld beschikbaar werd gesteld voor het onderwijs, zodat dit een (nog) aantrekkelijker beroep wordt, de klassen kleiner kunnen worden en er meer aandacht is voor kinderen die het nodig hebben. Het is een investering in de basis van de maatschappij.”

 

Delen:

Het belangrijkste nieuws wekelijks in uw inbox?

Abonneer u op de Mr. nieuwsbrief: elke dinsdag rond de lunch een update van het nieuws van de afgelopen week, de laatste loopbaanwijzigingen en de recentste vacatures. Meld u direct aan en ontvang elke dinsdag de Mr. nieuwsbrief.

Scroll naar boven