Trump die de oorlog wel even binnen een dag zou oplossen, de schrobbering van Zelensky in het Witte Huis, de NAVO-top, Rutte’s daddy-uitspraak, de Alaska-top waar Poetin door Trump met alle egards werd ontvangen: het komt allemaal voor in het nieuwe derde bedrijf van A Righteous Peace.
AI-muziek
Schotman, in het dagelijks leven coördinator kort geding team Handel, Kanton en Insolventies bij de rechtbank Noord-Holland, lanceerde vorig jaar een opera over de oorlog in Oekraïne en de daaraan voorafgaande geschiedenis. Poetin was de schurk in het verhaal, Zelensky de held, en ook tal van andere wereldleiders speelden een rol. Schotman schreef de (Engelse) teksten zelf, de muziek componeerde hij met behulp van de app Suno AI, zo vertelde hij vorig jaar als Mr. van de week.
Aan het denken zetten
Hij hoopt met zijn opera mensen aan het denken te zetten over de geopolitieke implicaties van de oorlog, maar ze ook af en toe een glimlach te bezorgen door wat humor te gebruiken. Wie meer wil weten over de achtergrond van het verhaal kan daarvoor terecht in de dramaturgische notities die Schotman schreef.
Heerlijk spul
Nu heeft hij een nieuw deel toegevoegd. “De idiote ontwikkelingen van het afgelopen jaar, met de volkomen losgeslagen Trump, vroegen erom”, aldus Schotman. “Net als bijna iedereen kijk ik daar vol verbazing naar. Het is afschuwelijk en zorgwekkend wat er allemaal gebeurt, maar het vormde voor mij wel heerlijk spul om teksten over te schrijven. Al kort na het aantreden van Trump dacht ik: ik moet de opera uitbreiden.”
Juridisch perspectief
Volgens Schotman heeft de opera door de gebeurtenissen nu veel meer diepgang dan de versie van vorig jaar. Dat komt bijvoorbeeld doordat er nu een element van verraad in het verhaal zit: de manier waarop de Amerikanen tegenwoordig met bondgenoten omgaan. En ook het verdampen van de naoorlogse op regels gebaseerde orde valt terug te horen. “Het juridisch perspectief heeft de opera wel wat gekleurd – je bent jurist of je bent het niet”, zegt Schotman. “De Oekraïne-oorlog toonde natuurlijk al het failliet van huidige wereldorde aan, met een permanent lid van de VN-Veiligheidsraad dat een ander land aanvalt, en met een ander permanent lid – China – dat weigert een veroordeling uit te spreken. Sinds het aantreden van Trump II wordt het alleen maar erger. Ook wordt sindsdien de rechtsstaat op steeds meer plaatsen bedreigd.”
Droom
Nu de verrijkte opera online staat, wil Schotman proberen subsidie te krijgen om er een partituur van te laten maken. “Als die klaar is wil ik de boer op om te kijken of het geproduceerd kan worden. Het bedrijf van Joop van den Ende heeft een idealistische tak, het zou geweldig zijn als ze er daar iets in zien. Het is mijn droom dat A Righteous Peace volgend jaar op 5 mei ergens op een bevrijdingsdagpodium live op de planken wordt uitgevoerd.”
En wordt dat dan deze versie, of denkt Schotman dat hij de opera nog verder gaat uitbreiden? “Nee, er komt niet nog een bedrijf. Het moet een keer klaar zijn. Net als de oorlog.”
De opera is te beluisteren via https://www.a-righteous-peace.org/
