De televisieserie is een uitvloeisel van de podcast Goliath (die een tweede seizoen krijgt). Daarin duiken onderzoeksjournalist Annette van Soest en Buruma in zaken waarin burgers het opnemen tegen machtige tegenpartijen, zoals een David tegen Goliath. De serie laat zien hoe de juridische gevechten zich ontvouwen, maar ook wat ze betekenen voor de ‘Davids’ die erin verwikkeld raken en mensen om hen heen.
De diepte in
Buruma reflecteert in de afleveringen op de zaken, en legt uit wat zij betekenen voor de rechtspraktijk en het vertrouwen in de rechtsstaat. Ook wordt de kijker meegenomen in de impact die de betreffende zaak heeft op de rechtzoekende. “We gaan met drie zaken uit de podcast de diepte in”, vertelt Buruma. “We laten met zorgvuldige reconstructies en vanuit meerdere perspectieven nog indringender zien wat zo’n zaak concreet betekent voor mensen met twee ogen en een neus.”
Drie afleveringen
De eerste aflevering gaat over een apotheker die in conflict kwam met een farmaceutisch bedrijf. De apotheker maakte jarenlang een levensreddend medicijn voor een ernstig zieke jongen met een zeldzame aandoening. Maar de farmaceut bracht een duur alternatief op de markt, waarna een felle juridische strijd ontstond.
Aflevering twee gaat over een rechtszaak tegen de Staat over Q-koorts (heeft de Staat te laat gewaarschuwd voor de gevaren van Q-koorts, en daardoor onrechtmatig gehandeld?).
Aflevering drie staat in het teken van een zaak tegen het UWV, en gaat over een thuishulp die haar baan kwijtraakt maar geen WW krijgt door een wettelijke uitzondering die vooral vrouwen benadeelt.
‘Goliath’ is vanaf 8 juni om 20.30 uur te zien bij HUMAN op NPO 2 en gratis te streamen op NPO Start.
