Voor ik het Netwerk van OndernemendeJuristen begon zat ik ooit in een directie met een collega die naar eigen zeggen “zo dyslectisch als een ui” was. Een slimme vent. Een echte ondernemer die zich nooit met de inhoudelijke advisering bemoeide. Hij was zo gewend aan z’n handicap dat hij hem soms vergat. In de begindagen van e-mail kwam het dan ook met enige regelmaat voor dat hij in z’n enthousiasme en ondernemerschap e-mails met kanjers van spelfouten naar potentiële klanten stuurde.
Needless to say dat we van veel van die organisaties nooit meer iets hoorden. Die dachten waarschijnlijk dat we zwakbegaafd waren. En dat terwijl die mails echt helemaal niets te maken hadden met de juridische kwaliteit die we als organisatie leverden.
Iets meer van toepassing op wat ik vandaag de dag doe, is het volgende voorval:
Heb je net een leuke opdracht gedaan bij een interessante klant en dan word je voor het volgende project rücksichtslos gepasseerd. En dat terwijl je op papier toch echt een zeer geschikte kandidaat bent. Je hebt zelfs exact dat werk eerder gedaan. Aan je juridische kwaliteiten kan het niet liggen want je werkte jaren tot tevredenheid bij grote kantoren en ook deze klant had niets op je contracten en notities aan te merken. Er was zelfs een borrel voor je georganiseerd toen je de vorige klus afrondde. Hoe kan dat nou? Waarom vragen ze je niet opnieuw?
Alles wat je doet en zegt wordt betrokken op je bedrijf
Iets wat niet iedereen zich altijd ten volle realiseert is dat als zelfstandig gevestigde jurist jij zelf het bedrijf bent. Alles wat je zegt, doet en uitstraalt heeft direct z’n weerslag op de perceptie over je onderneming en de kwaliteit van je dienstverlening. Vaak nog veel meer dan de daadwerkelijke inhoudelijke kwaliteit van je werk.
Zo kun je wel een prachtige website bouwen of chique visitekaartjes met dito bedrijfsnaam drukken, in the end is de “managing director van XYZ Legal Consulting” toch gewoon Jan de Vries die voor zichzelf begonnen is. En iedereen die met Jan te maken krijgt weet dat natuurlijk ook. Het staat dan nogal sneu om te doen alsof het anders is. Voor de meesten is die pretentieuze titel en verhullende bedrijfsnaam waarschijnlijk zelfs een turn-off. Dat zal zeker gelden voor iedereen die niet op zoek is naar een consultant maar gewoon een goeie interim-jurist wil inhuren.
Nog veel sterker dan visitekaartjes, verzonnen titels en groots opgezette websites en dito bedrijfsnamen, is het effect van je persoonlijke uitstraling en de manier waarop je met mensen en je werk omgaat.
Kritiek is een cadeautje
Het voorbeeld van de jurist die ondanks de naar zijn idee positief verlopen opdracht niet gevraagd wordt om terug te komen, is echt gebeurd. Sterker nog; het komt vaak voor.
Klanten vertellen je namelijk zelden wat ze echt van je denken. “Laf”, kun je denken, maar waarom zouden ze. Bijna iedereen vindt het lastig om iemand in z’n gezicht te bekritiseren. Een klant huurt je in om een klus te doen. Daar betalen ze vorstelijk voor. Moeten ze dan ook nog aan het einde van de klus energie steken in het vertellen aan hun leverancier wat hij of zij anders had moeten doen? Zou wel aardig zijn, maar ik snap wel dat ze dat lekker laten zitten. Je bent geen medewerker van ze, dus zijn ze op geen enkele manier verplicht om je te helpen jezelf en je dienstverlening te verbeteren. Doen ze dat wel dan is dat eigenlijk een cadeautje wat ze je geven.
Als zelfstandig jurist is het dus zaak dus om heel bewust aan je persoonlijke imago te werken en er bewust op aan te sturen dat men je ook de minder positieve feedback geeft.
Dat geldt uiteraard tijdens je opdracht, maar net zo goed daar buiten. Als een CEO van een beursgenoteerde onderneming in het openbaar een uitglijer maakt is dat van invloed op de beurskoers. Maar dat niet alleen. Zelfs een faux pas van een lagere functionaris kan van directe invloed zijn op de verkoopcijfers van een onderneming. Ook als deze geheel buiten de sfeer van het bedrijf heeft plaats gevonden. En waarom ook niet, want wie wil er nog een product kopen van een bedrijf waar kennelijk zulke “eikels” of “rotzakken” werken.
Kun je nagaan wat de impact is van jouw eigen gedrag en uitstraling op de marktpositie van jouw eigen kleine onderneming! Je zou de eerste niet zijn die een klus misloopt omdat hij buiten werktijd een slechte indruk maakte op iemand die een wederzijdse relatie is van een potentiële opdrachtgever.
Wat marketing betreft ben je als zelfstandig jurist dus nooit niet aan het werk. Denk daar even aan als je volgende keer op een verjaardagsfeest staat te praten met iemand die indirect of direct met potentiële klanten van je in contact kan komen. En denk er dan nog eens aan als je je volgende biertje bestelt.