In 81 procent van de discriminatiezaken waarin het College voor de Rechten van de Mens uitspraak deed, nam het beschuldigde bedrijf maatregelen om de discriminatie ongedaan te maken of in de toekomst te voorkomen. Daarmee sorteren de uitspraken van dit College – voorheen de Commissie Gelijke Behandeling – steeds meer effect. De uitspraken zijn echter niet bindend.
Het College sprak in 2015 155 oordelen uit, zo blijkt uit het jaarverslag dat gisteren verscheen. De meeste kwesties gingen over ongelijke behandeling op grond van leeftijd (21 procent), ras (19 procent) en handicap en chronische ziekte (18 procent). In voorgaande jaren werden de meeste oordelen uitgesproken op grond van geslacht, in 2015 gingen ‘slechts’ 23 van de 155 oordelen (15 procent) over man/vrouw-kwesties.
Het College constateert dat steeds meer bedrijven een schikking treffen als zij worden beschuldigd van discriminatie – ruim 50 procent meer dan vorig jaar. In 81 procent van de zaken ondernamen bedrijven waar discriminatie had plaatsgevonden actie, zoals het aanbieden van excuses of een schadevergoeding. In 70 procent van de gevallen nam het bedrijf structurele maatregelen om discriminatie in de toekomst te voorkomen, zoals het aanpassen van het bedrijfsbeleid. Discriminatie komt vooral voor op het werk (61 procent van de zaken) en rond werving en selectie (23 procent).
Opvallend is dat burgers steeds meer vragen aan het College voorleggen over rechtspleging – die overigens lang niet altijd in behandeling worden genomen. In 2014 ging 8 procent van de vragen over rechtspleging, in 2015 was dat opgelopen tot 13 procent, zo blijkt uit de Monitor discriminatiezaken. “Mensen vragen ons bijvoorbeeld wat ze moeten doen als de politie een aangifte niet oppakt of als een gijzeling dreigt nadat een boete niet is betaald”, zegt woordvoerder Marysha Molthoff. “Ook bellen ze ons wanneer ze het niet eens zijn met een uitspraak van een rechter of als ze geen advocaat krijgen toegewezen.” Molthoff vermoedt dat mensen het College bellen – ook al is dit niet altijd het juiste adres voor hun klacht – omdat het College steeds meer bekendheid geniet en burgers elders geen gehoor meer krijgen.